17. March 2018

Background Right_160x600
Background Left_160x600

Sallatë e konzervuar

Përbërësit

3 kg speca te kuqe
5-6 karrota
700 ml domate te ziera(salce domatesh)
2-3 thelbinjë hudhër
150 gr sheqer
3 luge te vogla kripë
1 luge biber i kuq
100 ml vaj
speca te vegjel djeges
magdanoz
1 konzervans

Hapat
1 . Kete sallate mund ta perdorni si shtojce mishit te pjekur,si salce,ose edhe si turshi.

2. Udhezimet do ti propozojme per menyren e perdorimit turshi.

3. Nese e perdorni per shtojce mishit te pjekur procedura behet njesoj vetem se zvoglohen sasia e perbersve.

4. Specat i pastrojme nga farat dhe presim ne katrorka te vogla.

5. Njesoj veprojm edhe me karroten.

6. Ne nje ene te madhe qesim vajin shtojme karroten,fergojme derisa te zbutet pak karrota dhe shtojme specat(specat e kuq dhe specat djeges).

7. Ne nje ene tjeter zijme domatet(1kg) derisa te formohet nje lloj salce.

8. Pasi te jene zier domatet(kjo behet me heret),ne enen me specat dhe karroten shtojme salcen e domateve.Ziejme ne temp me te larte qe te shterroje lengu qe leshojne perimet.

9. Shtojme sheqerin,kripen,piperin e kuq, dhe nje luge uthull(nese e konzervojme,kurse per shtojce mishi uthullen e anashkalojme).

10. Ziejme dhe per 10 minuta,shtojme magdanozin e grire imet,perzijme dhe largojme nga zjarri.

11. Me kete sallate mbushim kavanozet e nxehte te sterilizuar.mbyllim kapakin dhe kavanozet i veme ne ne furre te nxehte 150 per 30 minuta ose ne enen me uje te mbushur deri tek gjysma e kavanozve,dhe pasi uji vlon per 10 minuta ,ndalim temp dhe kavanozet i leme ne uje derisa te ftohen.

12. Me pas kete sallate e ruajm ne cfared vendi dhe nuk do te prishet( me mire preferohet ne vend te fresket).

 

Burim: kuzhinashqiptare

Related posts

Leave a Reply