12. February 2016

Liderboard 728×90
Liderboard 728×90
Diana left_160x600
Diana right_160x600

Advertising

Kalkulatori i indeksit të masës trupore

BMI kalkulatori i mases trupore

Keni një trup të përkryer, të dobët, me pak celulit, apo ndjeni që keni tejkaluar peshën normale? Për të hequr hamendjet, ju sjellim kalkulatorin e Indeksit të masës trupore, (Body mass index). Gjeni se cili është indeksi i peshës suaj.

Përllogaritja e indeksit të masësa trupore, ose BMI (nga anglishtja: Body Mass Index) shërben për vlerësimin e përafërt të nivelit të të ushqyerit, dhe tregon për problemin eventual me peshën e tepruar, dmth trashësisë, e cila rrit rrezikun e paraqitjes së shtypjes së lartë të gjakut, dijabetit, sëmundjeve të zemrës si dhe disa llojeve të kancerit.

Më poshtë keni fushat të cilat duhet të plotësohen me gjatësinë dhe peshën tuaj aktuale:

Pesha juaj:
Gjatësia juaj:

——————————————————————————————————————

BMI Femër Mashkull
Shumë i ulët nën 19.1 nën 20.7
Ideal 19.1 – 25.8 20.7- 26.4
Pak i ngritur 26.9 – 27.3 26.5-27.8
I lartë 27.4 – 33.3 27.9-31.1
Më i lartë 32.4 – 45 31.2-45
Tepër i lartë 45 e më lartë 45 e më lartë

Vërejtje: Ky kalkulator nuk mund të përdore për përcaktimin e BMI-së tek fëmijët.

 

 

 

 Tema të ngjajshme

  • jona

    Mund te me thoni se cfar duhet te ha qe te shendoshem se jam nen pesh dhe duha te mar peshen normale ?

  • http://usol.dk/fr/ray-ban-aviator.php?p=lunettes-ray-ban-aviator lunettes ray ban aviator

    Kalkulatori i indeksit të masës trupore | Portali Femra

  • http://Kalkulatoriiindeksittëmasëstrupore|PortaliFemraReply↓ mimoza

    cfare duhet te bej nje grua 53 vjece qe te bjeri nga pesha

микрокредит онлайн круглосуточные займы онлайн микрокредиты на карту взять микрокредит займы на карту срочно микрокредиты онлайн займ онлайн на карту круглосуточно взять микрозайм срочно микрозаймы онлайн срочный займ через интернет займ на карту онлайн взять займ онлайн займ через интернет займ онлайн на карту займы на карту онлайн онлайн займ на карту деньги онлайн на карту круглосуточно