23. March 2018

Background Right_160x600
Background Left_160x600

Gurabija me çaj

 Përbërësit

150 gr gjalpë

2 vezë

1 gotë sheqer pluhur

gjysme gote çokollatë

1 lugë ujë

gjysme gote arra

1 vanilje

1 lugë të çajit Pluhur pjekje

3 gota miell

Hapat
1
Gjalpin e shkrimë në një tigan, pastaj e derdhim tek një enë e thellë dhe aty ia shtojmë sheqer pluhurin.

2
E përziejmë mirë, ia bashkangjesim vezët, ujin, vaniljën, pluhur pjekjën dhe së fundmi miellin.

3
Do ta përfitojmë një brum të butë, nga i cili ndajmë copa të vogla dhe ia vendosim copat e çokollatës.

4
E gjithë brumin e bëmë në formë role dhe e vendosim në frigorifer për pritje rreth 30 minuta.

5
Pas pritjës e ndajmë në copa të vogla, i rëndisim tek letra e pjekjës dhe i vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për 15-18 minuta.

 

Burim: kuzhinashqiptare

Related posts

Leave a Reply