20. April 2018

Background Right_160x600
Background Left_160x600

Gjevrekë-simite turke

Përbërësit

3 gote miell (gota 250 ml)
1 luge e vogel kripë krip
20 gr maja (kvasac)
80 ml vaj
250 ml ujë te vaket
4 luge mjalte +½ gote uje
susam

Hapat
1
Nga uji i vaket marim pak sa te tretim majen shtojme dhe sheqerin ,dhe leme per 5 minuta te fermentohet.
2
Ne nje ene me te thelle qesim majen e fermtuar,shtojme ujin e mbetur te vaket,shtojme kripen dhe vajin.
3
Pastaj shtojme miell gradualisht derisa te behet nje amse brumi te cilene pasi e punojme mire me duar e leme te dyfishoje vellimin per 1 ore.
4
Brumin e ndajme ne 6 toptha te cilet i hollojme ne forme te rrumbullkaet,pastaj i zgjasim si cilindra te holle dhe te gjate.
5
Pastaj i kthejme dyfish,mbledhim skajet dhe perdredhim duke bere keshtu nje rreth.
6
Pastaj afrojme skajet ,duke shtypur lehtas qe te ngjiten.
7
Parapraksiht pergadisim ne nje pjate te ceket ujin dhe mjaltin e perzier.
8
Secilin gjevrek te pergaditur e kalojme neper ujin me mjalte dhe neper susam dhe i vendosim jo shume afer njeri tjetrit ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.
9
Pastaj leme edhe per 1 ore te vine.
Ne nderkohe ngrohim furren ne 200 grade dhe pjekim per 15 minuta

 

Burim: kuzhinashqiptare

Related posts

Leave a Reply