17. March 2018

Background Right_160x600
Background Left_160x600

Byrek amerikan me kungull

Përbërësit për mbushje: 7230 g djath krem

400g pire nga kungulli

200g sheqer

1 ve

2 të verdha të vezëve

200ml krem kosi i ëmbël

60g gjalpë

1 lugë ekstrakt vanile

½ lugë me kanellë

Për koren e byrekut:

200g miell

120 gjalpë

1 lugë sheqer

Shumë pak kripë

5 lugë ujë të ftohtë

Përgatitja: të gjithë përbërësit e kores së byrekut i vendosni në blender dhe i bëni testo. Teston e lini në friz për t`u ftohur derisa të përgatitni mbushjen e byrekut e më pas i bëni kallëp të rrumbullakët dhe i piqni në temperaturë 160gradë për 10 minuta, pasi ti mbushni me përbërësin atëherë i lini të piqen 50 minuta tjera./femra.net/

 

Related posts

Leave a Reply